Boekillustratoren Jan en Casper Luyken > Vader en zoon Luyken

Jan en Casper Luyken hebben zich in hun tijd niet alleen ontpopt als zeer veelzijdige, maar ook uiterst productieve kunstenaars. Hun totale productie bestaat uit bijna 4500 verschillende prenten, waarvan ongeveer een kwart door Casper. Slechts 36 prenten zijn door vader en zoon gezamenlijk vervaardigd. Jan en Casper Luyken werkten voor meer dan 100 uitgevers in Amsterdam en daarbuiten. Een bijzondere relatie leek Jan Luyken te hebben met uitgever Jan ten Hoorn, voor wie hij vanaf 1679 tot aan zijn dood werkte. Hij illustreerde maar liefst 76 boeken voor hem.

Casper Luyken, Titelprent van Het Menselyk Bedryf, 1694

De overvloed aan opdrachtgevers hadden de Luykens waarschijnlijk vooral te danken aan hun veelzijdigheid. In hun boekillustraties vinden we de meest uiteenlopende onderwerpen verbeeld, vaak geestig en vol verrassende details. Voorbeelden hiervan zijn een voorstelling van een berenjacht, waarbij een beer bovenop één van zijn belagers gaat zitten (sign. A 19897) of een voorstelling van de bouw van de tabernakel op een bijbelprent, waarop uitgebreid diverse werkplaatsen en gereedschappen zijn uitgebeeld (sign. A 51686). Het lijkt erop dat ieder zijn eigen voorkeuren had: de godsdienstige Jan koos vooral stichtelijke en bijbelse onderwerpen, Casper verbeeldde meer wereldse scènes.

Lees verder over vader Jan Luyken of zoon Casper Luyken.

Voorbeelden uit deze collectie Boekillustratoren Jan en Casper Luyken

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie