De Watersnoodramp gefotografeerd > Kees Molkenboer

1907-1987

Cornelis Marinus Leendert (Kees) Molkenboer werd op 7 april 1907 geboren aan de Crooswijkseweg in Rotterdam. Zijn vader werkte als knecht in een stalhouderij in het centrum van de stad en werd op latere leeftijd bezorger van medicijnen voor een apotheek. Na de lagere school ging Kees in de leer bij slagerij Haak aan de Goudserijweg.

Via een spaarsysteem van De Gruyter en De Sperwer kocht Molkenboer zijn eerste camera en raakte zo steeds meer bezeten van fotografie. Hij werd lid van amateur-fotoclub De Maasstad en ontwikkelde zo zijn technische kennis.

In 1936 schreef Molkenboer zich onder de naam International Photopress Office (IPO) in bij de Kamer van Koophandel en opende hij onder de naam Studio 36 een atelier aan de Mauritsweg, waar hij zich tot 1939 toelegde op een breed scala aan fotografische activiteiten: van portret- tot architectuurfotografie.

Na de oorlog fotografeerde Molkenboer voor eigen rekening en werkte op no-cure-no-pay basis voor Rotterdamse kranten en weekbladen. In de eerste na-oorlogse jaren ging het hierbij om 17 periodieken. In die tijd kwamen persfotografen maandelijks bijeen in café de Toog, waar zij de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten oprichtten. Molkenboer werd de eerste voorzitter.

Door zijn contacten met verschillende linkse kunstenaars werkte Molkenboer in de eerste naoorlogse jaren regelmatig voor De Waarheid. Uit deze periode zijn veel bijzondere opnamen in het archief aanwezig, waaronder demonstraties tegen de Marshall-hulp en tegen de oorlog in Indië. Later werkte hij onder meer voor het christelijke dagblad De Rotterdammer.

Van 1958 tot 1968 gaf hij twee dagen per week les aan de School voor Fotografie in Den Haag.

Voorbeelden uit deze collectie De Watersnoodramp gefotografeerd

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie