Vincent van Gogh: brieven, kunst en context > Dood

Theo van Gogh was aan Vincents zijde toen deze op 29 juli 1890, in Auvers-sur-Oise stierf. Twee dagen tevoren had Vincent zich in de borst geschoten met een revolver. Meteen had Theo de trein vanuit Parijs genomen. Hij schreef aan zijn vrouw, die in Nederland verbleef: “een van zijn laatste woorden was ik wilde dat ik zóó heenkongaan”. [brief b2067]

Van Goghs dood
Van Goghs relatie met zijn familie was niet altijd gemakkelijk, al verbeterde de situatie in de laatste jaren van zijn leven. Uit de brieven die zijn familieleden elkaar na zijn dood schreven spreekt hun verdriet. Zij schreven Theo hoe groot het verlies vooral voor hem moest zijn, die zijn broer van allen het meest na stond.
Bekijk brieven van Van Goghs familie over zijn dood >>

Begrafenis
De schilder Emile Bernard was één van de aanwezigen bij de begrafenis van Vincent van Gogh. Gedetailleerd beschreef hij het verloop van die dag aan de kunstcriticus Gustave-Albert Aurier. Hij vertelde dat Van Goghs laatste schilderijen waren opgehangen in de kamer waar de kist stond. Er waren heel veel gele bloemen: “Het was zijn lievelingskleur zoals u misschien nog weet.” [brief b3052]
Bekijk brieven over Van Goghs begrafenis >>

Condoleancebrieven
Na Vincents overlijden ontvingen Theo en Jo van Gogh-Bonger veel post. Behalve condoleancebrieven van familieleden zijn er nog 37 brieven van anderen bewaard, waaronder die van bevriende kunstenaars als Camille Pissarro, Paul Gauguin, Henri de Toulouse-Lautrec, Isaac Israëls en George Breitner.
Bekijk condoleancebrieven aan Theo en Jo van Gogh-Bonger >>

<< Terug naar het overzicht

Voorbeelden uit deze collectie Vincent van Gogh: brieven, kunst en context

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie