Vincent van Gogh: brieven, kunst en context > Levensstijl en gezondheid

Uit zijn brieven aan Theo komt een beeld van Van Goghs levensstijl naar voren. Hij leefde niet erg gezond, at slecht en dronk goedkope wijn. Daardoor had hij veel last van zijn maag en ook de toestand van zijn gebit liet te wensen over, zodat hij in Antwerpen besloot al zijn kiezen te laten trekken. [brief 557]

Eet- en drinkgewoontes
Om verf en doek te kunnen kopen, bezuinigde Van Gogh vaak op zijn voeding. Hij merkte dat hem dat geen goed deed: “Steeds meer begin ik te geloven dat het eten iets te maken heeft met ons vermogen om te denken en om schilderijen te maken.” [brief 690, Thaw Collection, The Morgan Library & Museum, New York]
Bekijk brieven over zijn eet- en drinkgewoontes >>

Bordeelbezoek
Af en toe duikt er in Vincents brieven een korte passage op waaruit blijkt dat hij geregeld het bordeel bezocht. Zo schreef hij vanuit Arles aan Theo dat hij nauwelijks iets anders had gezien “dan het soort vrouwen à 2 francs”. [brief 659]
Bekijk brieven over bordeelbezoek >>

Ziekte
Geregeld maakte Van Gogh er melding van dat hij ziek was, of dat hij ziek dreigde te worden. “Ik ben niet ziek, maar ik zou het zonder enige twijfel worden, als ik niet iets stevigs te eten nam en niet enkele dagen ophield met schilderen”. [brief 709]
Bekijk brieven over ziekte >>

Gezondheid
Aan zijn broer Theo schreef Van Gogh zowel over zijn lichamelijke als zijn geestelijke gezondheid. “Vroeger wist ik wel dat je je armen en benen kon breken en dat dat dan later weer kon herstellen, maar ik wist niet dat je geestelijk gebroken kon worden en dat dat nadien ook herstelde.” [brief 743]
Bekijk brieven over gezondheid >>

Financiën
Sinds Van Gogh had gekozen voor het kunstenaarsbestaan, werd hij eerst door zijn vader en later door Theo onderhouden. Dat is de reden dat veel van zijn brieven beginnen met een bedankje voor het ontvangen bankbiljet. Als hij om meer geld vroeg, voerde hij daar altijd argumenten voor aan.
Bekijk brieven over zijn financiën >>

<< Terug naar het overzicht | Bekijk het volgende thema >>

Voorbeelden uit deze collectie Vincent van Gogh: brieven, kunst en context

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie