Oorlogsaffiches 1940-1945 > Bevrijdingsproclamaties

In het najaar van 1944 werd het grootste deel van Zuid-Nederland bevrijd. In de bevrijde dorpen verschenen de eerste affiches waarin uiting werd gegeven aan de vreugde over de herwonnen vrijheid.

Zo verscheen een in Londen opgestelde officiële proclamatie van koningin Wilhelmina. In de jaren van bezetting en onderdrukking was zij uitgegroeid tot hét symbool van onverzettelijkheid en vertrouwen in de overwinning.
"Free Holland welcomes the soldiers of the allies. Welkom in het vrije Nederland". In opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst werd dit affiche voor de bevrijding van het overige deel van Nederland reeds in 1944 in Londen ontworpen en gedrukt. Niet voorzien was dat het noorden, oosten en westen van het land nog lange tijd op de proef zouden worden gesteld. Het werden zware maanden waarin de bevolking met de Hongerwinter te maken kreeg.

Op 4 mei 1945 verscheen het laatste Duitse affiche in bezet Nederland. In een zoals gewoonlijk in het Duits en Nederlands gestelde Bekendmaking maakte de Beauftragte des Reichskommissars voor de provincie Noord-Holland en Amsterdam bekend dat alle berichten als zouden de Duitse troepen in Nederland hebben gecapituleerd op geruchten waren gebaseerd. De bevolking werd derhalve ernstig gewaarschuwd zich van feestvreugde te onthouden. Onderaan het affiche stond in rode letters vermeld: "Afscheuren of beschadigen van dit plakkaat is strafbaar".

Voorbeelden uit deze collectie Oorlogsaffiches 1940-1945

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie