Fotocollectie Het Leven (1906-1941)

Een collectie van Spaarnestad Photo

Verkopers Het Leven voor Huis ten Bosch.

De nationale en internationale fotocollectie van het voormalige geïllustreerde tijdschrift Het Leven (1906-1941) beslaat een belangrijke periode uit de twintigste eeuw. De collectie laat ook de ontwikkeling zien van de persfotografie in Nederland, die rond 1900 nog in de kinderschoenen stond. Echter in navolging van buitenlandse voorbeelden pasten fotografen al snel allerlei stijlmiddelen toe die veel later in de twintigste eeuw gemeengoed werden. Een verhaal in foto's vertellen (‘picture story'), verborgen camera's toepassen, keiharde nieuwsfotografie of werk van paparazzi fotografen, bijzondere camerastandpunten en opnamemomenten, het is vanaf de oprichting van het blad allemaal terug te vinden in Het Leven. Het weekblad was daarbij te midden van andere geïllustreerde tijdschriften in Nederland zeker niet het braafste jongetje van de klas. Het gaf met zijn agressievere, indringender en sensationelere stijl tevens de aanzet tot een modernisering bij andere geïllustreerde weekbladen in het land aan het begin van de twintigste eeuw. Het Leven wist met zijn benadering een massapubliek te trekken dat elke week weer uitkeek naar sensationeel gebracht nieuws. De fotografie in het blad werd een onderdeel van het dagelijks leven. Beelden van over de hele wereld kon men thuis tot zich nemen, ook als deze de autoriteiten niet altijd even welgevallig waren.

In deze collectie zijn ruim 42.000 foto's te bekijken, naast enkele voorbeelden van voorpagina's en advertenties in het blad, illustraties, prijsvragen en speciale bijlagen uit de periode van ca. 1908 tot 1941. Foto's uit de eerste twee jaar van het blad zijn niet of nauwelijks bewaard gebleven, ook zijn niet álle foto's die in Leven-reportages gepubliceerd werden bewaard. De onderwerpen zijn uiterst divers: van bekende personen op naam, oorlogen, revoluties, economie, kunst en wetenschappen tot sociaal leven, sport, politiek, bestuur, religie, vrouwenleven en topografie.

Bekijk een aantal foto's met persfotografen erop.

Voorbeelden uit deze collectie Fotocollectie Het Leven (1906-1941)

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie