Streekdrachten in Nederland > Thema's

Kleding vertelt altijd iets over degene die het draagt. Met hun kledingkeuze laten mensen zien bij welke groep in de samenleving ze horen of willen horen. Binnen die groep presenteren ze zich ook graag als individu. Ze willen er niet allemaal hetzelfde uitzien. Streekdracht laat zien waar iemand vandaan komt, maar maakt ook iets duidelijk over de omstandigheden van de drager.

De collectie streekdrachten is ingedeeld in een aantal thema’s en subthema’s. Ze bieden houvast bij het bekijken van de collectie en geven achtergrondinformatie. Bekijk onderstaande thema’s om te zien wat streekgebonden kleding over de drager kan vertellen of hoe anderen die zien.

Veelzeggende kleding
Mensen uit dezelfde streek of plaats dragen ongeveer dezelfde kleding. Binnen zo’n streekdracht zijn er ook veel verschillen die samenhangen met de persoonlijke omstandigheden van de drager. Lees verder >>

Wisselende kostuums
Streekdracht is een wisselende combinatie van kledingstukken. De combinatie wordt bepaald door de bezigheden van de drager en de gelegenheid. Lees verder >>

Altijd bezig met kleding
Kleding is de afgelopen vijftig jaar steeds meer een wegwerpartikel geworden. Vroeger was kleding echter een kostbaar bezit. Er werd veel tijd aan besteed en zuinig mee om gegaan. Lees verder >>

Streekdracht: inspiratie en icoon
Rond streekdracht leeft een sterke beeldvorming die positief of negatief gekleurd kan zijn. Lees verder >>

De collectie 1898
Bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina in 1898 werd er ter ere van haar een tentoonstelling gehouden. Daarvoor waren streekdrachten uit het hele land bij elkaar gebracht. Lees verder >>

Voorbeelden uit deze collectie Streekdrachten in Nederland

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie