Alba amicorum van de KB

Een collectie van Koninklijke Bibliotheek, Koninklijke Bibliotheek

De collectie alba amicorum van de KB, nationale bibliotheek van Nederland bestaat uit circa 700 vriendschapsboeken van de 16de eeuw tot en met de 19de eeuw. Het is de grootste collectie alba amicorum in Nederland. De gewoonte om een album bij te houden komt oorspronkelijk uit Duitsland. In de 16de eeuw hielden studenten daar vaak een boekje bij met de handgeschreven bijdragen van medestudenten en professoren. Het was een populair tijdverdrijf dat al snel door Nederlandse studenten werd overgenomen. Het vroegste album uit de KB dateert uit de jaren 1556-1597 en is van Philippus Anshelm. Later werden alba bijgehouden door andere maatschappelijke groepen, zoals geleerden en kooplieden. Vanaf de late 16de eeuw beginnen ook (adellijke) vrouwen alba aan te leggen. Een tijdlang was het album amicorum minder populair, maar vanaf het midden van de 18e eeuw leefde het gebruik weer op. In de 19e eeuw begint een breed publiek vriendenboeken aan te leggen. Ditmaal vaak op losse blaadjes die bewaard werden in een boekvormig doosje. Naast dedicaties van vriendschap, vergezeld van geleerde citaten vind je in alba vaak gedichten en tekeningen, en vanaf de 19de eeuw borduurwerkjes en prik- en knipwerk. Op het eind van de 19e eeuw wordt het publiek steeds jonger. Een nieuw genre ontstaat: het bekende ‘Poesiealbum’, dat wordt ingevuld door familie en vrienden van voornamelijk meisjes tussen de leeftijd van 9 en 12. Deze bijdragen bestaan uit simpele versjes en worden vaak versierd met plakplaatjes.

Op deze site is een groot deel van de alba amicorum collectie van de KB te zien. Voor meer informatie over de collectie alba amicorum van de KB kan u de website bezoeken of contact opnemen met jeroen.vandommele@KB.nl

Voorbeelden uit deze collectie Alba amicorum van de KB

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie