Diversa sed Una: verzameling van een letterkundig genootschap > Inhoud van de collectie

De bibliotheek van Diversa sed Una bevat 2143 titels. Een groot deel daarvan zijn dichtwerken, prozawerken en toneelwerkjes. Tot de laatste categorie behoren 425 kleine toneelwerken (treur- en blijspelen en een groot aantal kluchten), waarvan 27 uit de zeventiende eeuw, 385 uit de achttiende en 13 uit de negentiende eeuw. Via deze webpagina’s kunt u een aantal ervan bekijken. Te zien zijn onder meer de op historische feiten gebaseerde treurspelen De broedermoort, van Kornelis en Joan de Wit en Ada, Gravin van Holland, maar ook vrolijke kluchten als De brassende dienstmeiden en De bedrooge woekeraar.

Studiezaal Openbare Leeszaal en Bibliotheek Dordrecht ca. 1910

Ook de rubriek geschiedenis van Dordrecht is goed vertegenwoordigd met bijvoorbeeld de Beschryvinge der stad Dordrecht van Matthys Balen, Dordrecht zoals het vroeger was van C.F. Bendorp en de Acta ofte handelingen des Nationalen Synodi, inden name onses Heeren Jesu Christi ghehouden door authoriteyt der Hoogh: Mogh: Heeren Staten Generael des Vereenighden Nederlandts tot Dordrecht, anno 1618 ende 1619. Uiteraard ontbreken ook de encyclopedieën niet, zoals o.a. de 58-delige Encyclopédie ou dictionnaire universel, samengesteld door De Felice.

Verder zijn in deze webcollectie boeken te zien die zijn geschreven door leden óf op een andere manier met DsU te maken hebben, zoals reglementen van leesvergaderingen, gedrukte lezingen, redevoeringen van leden en jaarverslagen. Om het beeld te completeren is het geheel aangevuld met stukken uit het archief van Diversa sed Una en de bibliotheek en handschriftenverzameling van DiEP.

De genootschapbibliotheek van Diversa sed Una is ontsloten door een gedrukte catalogus, samengesteld door archiefmedewerker Jelle Nauta. Ook deze catalogus is gedigitaliseerd en kan online worden doorgebladerd.

Lees meer over Diversa sed Una, of ga terug naar Over de collectie.

Voorbeelden uit deze collectie Diversa sed Una: verzameling van een letterkundig genootschap

Bekijk alle afbeeldingen uit deze collectie